Psáno před první přímou volbou prezidenta v roce  2013

Netrpím iluzemi a je mi jasné, že Karlu Schwarzenbergovi se toho dá vytknout hodně. Od chladnokrevného politického pragmatismu, se kterým vystřídal několik politických stran a úspěšně ignoroval (a ignoruje) různé průšvihy ve svém politickém okolí, až po věk, menší pohotovost v diskusích a obtíže při vyjadřování.

Určitě by se dali nalézt vhodnější kandidáti na prezidentskou funkci.

Jenomže jsme je nenalezli a rozhodovat se teď budeme mezi knížetem a Zemanem. A tato volba je pro mne jednoduchá.

Je mi naprosto lhostejné, co si který kandidát myslí o DPH, adopcích homosexuálními páry, důchodové reformě. Prezident tohle moc neovlivní. Parlament, když bude chtít, si protlačí cokoliv. Nehledě na to, že po příštích parlamentních volbách bude mít levice nejspíš ústavní většinu a bude si moci doslova dělat, co bude chtít.

Představa knížete o prezidentování je blízká mé představě o prezidentovi. Chce reprezentovat, spojovat, komunikovat. Zeman podle svých vlastních slov hodlá vládnout tvrdou pěstí a s utaženými opratěmi.

Kníže je nad věcí, je velkorysý a skromný. Kdo jste nečetli, přečtěte si, co o něm píše Věra Čáslavská. Každý jiný by se takovými skutky chlubil a jistě by je v kampani použil. Kníže o tom nemluví, on to dělá. Od Zemana za poslední týden schytal spoustu podpásových úderů, ale nesnížil se k jejich oplácení, byť by to bylo tak snadné.

Kníže se nebojí říkat nepopulární věci, i za cenu, že ho to bude stát vítězství. Říká je proto, že je říkal vždycky. Zeman říká, co si myslí, že se chce slyšet a neváhá lhát a překrucovat fakta podle potřeby.

Kníže umí přiznat chybu a umí se omluvit tak, že to zní upřímně. Zeman se také umí omluvit, ale pokaždé přitom někoho urazí.

Kníže v diskusích odpovídá s noblesou, Zeman vychovává, peskuje a uráží.

Že žil kníže dlouhé roky v zahraničí, že má i švýcarské občanství, že má za manželku Rakušanku (opravdu mi to nevadí, stejně jako mi nevadilo, že paní Livia je Slovenka), to vše podle mne jsou pro funkci prezidenta ne záporné, ale naopak kladné body. Prezident má, kromě jiného, reprezentovat v zahraničí a kníže je na toto velmi dobře vybaven. Svou výchovou, svými zkušenostmi, svou životní praxí, svými kontakty. Umí se chovat a dovedu si ho velice dobře v mezinárodní společnosti představit.

Zemana si dovedu představit s flaškou slivovice v nádražní hospodě. Nebo jako moderátora vlastní talk-show. Ale ne jako reprezentanta této země. Už těch mezinárodních ostud bylo snad dost.

Deset let jsme měli na Hradě prezidenta, za kterého jsem se upřímně styděl. Kníže se od Klause liší jako oheň od vody, jako černá od bílé. Zeman je naopak Klausovo dvojče. Je stejně arogantní, stejně narcisistní, stejně jako Klaus má potřebu vytvářet neustále nepřátele, aby mohl s někým bojovat, je zlý a mstivý a potřebuje lidi kolem sebe urážet a ponižovat. Liší se snad jen tím, že zatímco Klaus zřejmě doopravdy je xenofobní nacionalista, Zeman si na xenofobního nacionalistu jen hraje, protože si myslí, že mu to momentálně přinese nějaké body. Zeman je podle mne mnohem chytřejší než Klaus, ale o to je nebezpečnější. A myslím si, že pokud bude zvolen, budeme na Klause ještě s láskou vzpomínat. Možná právě na to teď hraje Klaus, když Zemana tak usilovně podporuje. Ve srovnání se Schwarzenbergem Klaus jako prezident propadne. Ve srovnání se Zemanem z toho vyjde možná ještě dobře. Strašlivá představa.

Kníže Karel Schwarzenberg možná není ideální kandidát. Ale kdo je dokonalý? U něj si umím představit, že bude noblesní, důstojný a reprezentativní prezident, jakého si snad už taky zasloužíme. A proto mu dám svůj hlas. Přestože žbrblá ve všech jazycích. No a co? Anglický král koktal. A nebyl proto horší člověk a panovník.