Taxonomické zařazení:
Říše: Animalia – živočichové
Kmen: Chordata – strunatci
Podkmen: Vertebrata – obratlovci
Třída: Chondrichthyes – paryby
Podtřída: Elasmobranchii – příčnoústí
Nadřád: Selachimorpha – žraloci
Řád: Lamniformes – obrouni
Čeleď: Lamnidae nebo +Otodontidae
Rod: +Carcharodon
Druh: +Carcharodon megalodon
Synonyma: +Carcharocles megalodon Agassiz, 1835
Popis:
Druhové jméno (megalodon) tohoto obra mezi prehistorickými predátory pochází z řečtiny a znamená „velký zub“. Právem, největší nalezené zuby měří přes 18 cm (jiné droje uvádí 21 cm). Takto velké zuby logicky potřebovaly hodně velkou hubu a hodně velké tělo.
Exaktní informace o skutečných rozměrech megalodona chybí. Jako všechny paryby měl chrupavčitou kostru a zachovaly se z něj jen obratle a právě zuby. Protože však byl anatomicky velmi podobný současnému velkému bílému žraloku (Carcharodon carcharias), extrapolací se došlo k závěru, že měřil na délku nejméně 18 m a vážil možná až 100 tun. To je dnes uznávaný konsensus, ale protože v paleontologii je máloco jisté, může se to změnit s dalšími nálezy.
Aby nebylo legrace málo, nejasno je i v přesném taxonomixckém zařazení megalodona. My ho tady máme v čeledi Lamnidae, ale můžete na něj narazit i pod jménem Carcharocles megalodon v čeledi Otodontidae (a potom by byl příbuzným našeho starého známého Otodus Obliquus). Aby se zmatkům předešlo, občas se rafinovaně používá zkrácený název C. megalodon. Je to však stále tentýž mazlík.
Megalodon byl vrcholovým predátorem pozdně oligocénních až pleistocénních moří (žil přibliženě před 28-1,6 miliony let). A ve své době neměl v moři konkurenci. Svými jako nože ostrými zuby, kterých měl cca 276 v pěti řadách (mimochodem, čelist měřila na šířku až 180 cm a dvacetimetrový kus dokázal vyvinout sílu v čelistech až 18 tun, suverénně nejvíc ze známých žijících i vyhynulých predátorů), trhal na kusy i velké velryby, různé plotvonožce a jiné druhy žraloků. Jeho lovecká strategie byla brutální, nicméně přímočará a účinná. Vrazil do kořisti silou rozjeté lokomotivy a mohutným kousnutím jí buď ukousl ocasní ploutev nebo kdekoliv na těle, tuhé části nevyjímaje, způsobil tak devastující zranění, že oběť velmi rychle vykrvácela.
Pokud jde o životní prostředí, byl megalodon kosmopolita a měl velký rozptyl. Paleontologické nálezy pocházejí z moří subtropického a mírného pásma, dával přednost teplejší vodě a pohyboval se od mělčin až po hluboké vody.
Za vymřením těchto žraloků před 1,6 miliony let stojí podle všeho spojení Severní a Jižní Ameriky panamskou šíjí a k oddělení Tichého a Atlantského oceánu (před 3,1 miliony let). Mělo to za následek jednak přerušení přirozených migračních tras, ale zejména změnu proudění mořských proudů, která vyústila v ochlazení celé planety a následně dobu ledovou. Vznik ledovců měl navíc za následek pokles hladiny moří. To vše změnilo životní prostředí megalodona do takové míry, že tomu jako druh nedokázal čelit a vymřel. Alespoň podle vědy. Podle kryptozoologů megalodoni stále přežívají v neprobádaných hlubinách moří a jen občas se vynoří, aby si zahráli v nějakém „monster“ filmu.
(publikováno 11.8.2012, aktualizováno 21.8.2012, 26.3.2020)
Zdroje:
cs.wikipedia.org
Megalodon: Obří superžralok možná nevyhynul
en.wikipedia.org